סיגר וויסקי
סיגר וויסקי

הסיגר הוא אולי צורת העישון העתיקה ביותר ואולי אפילו צורת העישון המקורית. טכניקת העישון של גלגול הטבק לסיגר הומצאה על ידי האינדיאנים של אמריקה, ככל הנראה, לפני שהומצאה המקטרת הראשונה. הדמיון שבין טבק ליין, בא לידי ביטוי בצורה הטובה ביותר בסיגר. הסוגים השונים של הטבק, צורות העיבוד השונות וגווני הטעם והארומה השונים, הגיעו לכדי דרגה של אומנות בתהליך ייצור הטבק.

המקטרת היא אחת משתי צורות העישון העתיקות ביותר (בנוסף לסיגר). המקטרות שיחקו תפקיד מרכזי בטקסים השבטיים של האינדיאנים באמריקה, מטקסים דתיים ועד למקטרת השלום המסורתית שהפכה לסימן ההיכר המפורסם ביותר של התרבות האינדיאנית.

על אף שעישון המקטרת היה מנהג שכיח בקרב הילידים האמריקאיים, הוא חלחל באיטיות רבה אל התרבות האירופאית והדרישה למקטרות החלה להופיע באנגליה רק בשנת 1600 לערך. בזכות היותו זול יותר מסיגרים, התפשט מנהג עישון המקטרת ברחבי אירופה והפך לפופולארי מאוד באנגליה, הולנד ורוסיה. למרבה הפלא לצרפת הגיעה המקטרת רק בסביבות שנת 1800.

המקטרות הראשונות יוצרו מחימר (ממש כמו המקטרות הראשונות שנמצאו בקרב שרידי תרבות המאיה). הסינים והיפנים, שאימצו את עישון הטבק באמצעות מקטרות גם כן, נהגו לבנות מקטרות מבמבוק. ברחבי האימפריה העותומאנית גברים התכנסו בבתי קפה כדי לעשן את הגרסה שלהם למקטרת- הנרגילה (ידועה גם בשם "הוקה ו"שישה"). מקטרות העץ המוכרות לנו כיום החלו להופיע רק במאה ה 18 כאשר הן מחליפות אט אט את המקטרות החימר השבירות.

המקטרת הפכה להיות חביבתם של ציירים, אינטלקטואלים וסופרים. לראייה, ניתן למצוא פורטרטים של הציירים מונה וואן-גוך כשהם אוחזים מקטרת וכמובן, גיבורי ספרי הבלשים, שרלוק הולמס והרקול פוארו, היו ידועים במקטרת שלהם.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit